Do it yourself beauty tips!

Doityourself
Face and hair mask, do it yourself!

Making our own recipes instead of buying products that are chemicals and could be made without respecting human rights is a win-win. Here a three recipes I make often and that proved to be effective.

Hair mask 

My homemade recipe to hydrate hair. This is way cheaper than if you buy a hair mask at the beauty salon and it works the same way.

Recipe:

  • 1/2 avocado
  • 2 eggs
  • 4 tbsp of olive oil

Mix everything together in the blender. Apply it to your hair. Wait for 15 minutes and rinse it with lukewarm water.

If you don’t have any avocado you can let it go, the eggs and the olive oil will hydrate anyway. The role of the avocado is to hydrate your hair and it totally enhances the smell of the hair mask.

Add : You can add coconut oil in your hair mask (amazing for hair growth), but if you are to do that you might as well do the whole coconut oil mask and keep it in your hair for 8 hours (while sleeping) and washing it off the next morning. That way you really are benefiting from this ingredient.

Price $$: The price of this mask is approximately 1.25$. (0.75$ for the avocado, 0.25$ for 2 eggs and 0.25$ for the olive oil)

Continue reading

Cutting on your food’s expenses

IGA

There are many things we are buying and consuming that we don’t actually need. I remember buying a 40$ bracelet that broke the third time I wore it and even if it didn’t break it was too big for my wrist anyway. What a waste of money! Back then I was living at my parents’ house so I didn’t really care about my excessive spending.

Now, I am on my own and I have to follow a strict budget to get by. So, I need to be much more disciplined. I learned to cut some unnecessary expenses and I changed some of my habits that were too pricey.

Consequently, I share with you my tricks and ideas if you want to do the same and end up with more money at the end of the month!

This article is about cutting on your food’s expenses because it is possible to do so without starving yourself.

  • No more «every morning» coffee/tea: A lot of people love to start their day by going to Starbucks or McDonald’s to get their hot beverage. It’s a strong habit that costs you about 2.50$ every day, wich would be 12.50$ a week and 50$ monthly. What I do is pretty easy and a lot of people have already understood. Buy yourself a reusable mug (10$) and make your own coffee at home. If you are cheap like me you can buy instant coffee for 4.99$ on sale and you are good for a month!
    Money saved: 45$
  • Bring your lunch to work: Again it’s about habits you have everyday, going to the restaurant at every lunch time is extremely expensive. Let’s say you go to Subway and take only a 6 inches sandwich, it will cost you about 6$ (35$ a week, 140$ a month). Then, if you make your own lunches you will pay for the groceries of course. If you buy a pack of 6 sandwiches (4$), meat (5$), salad (2$) and tomatoes (2$) you have 6 sandwiches for 13$, so it costs you 43$ for the month.
    Money saved: 97$

Continue reading

Keeping the party going even if you are broke!

Keeping the party going!

No matter how old you are or what is your job if you like to go out with friends and have some drinks it’s not less money that will stop you from doing it. So, I think that it’s absolutely possible to keep on partying without ruining yourself. Here are my ideas! (Of course the intention here is not to promote heavy drinking, it’s only to give tips to people who would drink anyway).

  1. Make your own wine: A lot of companies now offer to prepare housewine and bottled it for you. In the long run it’s way cheaper to make your own wine like that than to buy one or two bottles at the grocerie store every week. All you have to do is to bring your own empty bottles (I asked a restaurant and they gave me 15 empty bottles) and to find a package deal online, it could be with tuango or directly with a wine company it doesn’t mean that it will be more expensive.
    Me and my two roommates found a deal at 150$ for 25 bottles of 750 ml. We split The bill in three. If you do the math its only 6$ a bottle. Furthermore, you can choose the grape and the flavor of your choice.
  2. The albertarian way: This is the cheapest way and the less classy but it deserves one try and after you know if you can handle it or not. You basically just need a 95% alcohol of your choice (in Alberta they sold it in any good liquor store for about 15$ a bottle of 13 oz), an empty bottle of 2L of soft drink and juice or soda or both at your taste. You put the amount of two shooters of The alcohol (2 1/2 oz) in the empty 2L bottle. You fill The rest of the bottle with juice or soda, mix it and drink it!
  3. Krakenize your night : This is probably one of the most tasty and strong rum in Canada that is affordable. It costs about 40$ for a 26 oz and the good thing is the percentage of alcohol: 47%. Even if it’s pretty strong the taste is delectable and you can mix it with the classic coca cola, a bit of lemon juice and a lot of ice. Amazing in summer time. By the way their website is pretty cool.

Continue reading